William T. Kemper Fellowships for Teaching Excellence

Purpose

The University of Missouri has been named as a beneficiary under a charitable trust established by William T. Kemper. The funds contributed by this trust are used to recognize the importance of teaching excellence to the success of the university by honoring MU faculty who have demonstrated outstanding teaching abilities.

Award

Each year five outstanding MU teachers will be recognized with a $10,000 award.

Eligibility

Full-time faculty who have completed a minimum of three years (as of Sept. 1, 2016) as a tenured, tenure track or non-tenure track position at MU may be nominated. The award is intended to honor and reward MU faculty who have demonstrated outstanding teaching ability. For this award, teaching is considered in its broadest sense. Teaching is defined to include advising and covers work with students at any level (undergraduate, graduate and professional) and in a wide variety of settings in which instructional activity occurs at a comprehensive university (in the classroom, in the laboratory and on the stage; through advising and mentoring students and guiding research; and through outreach activities).

Review Period

The review committee will limit the evaluation of the nominee's teaching records to the preceding five years.

  • Year one: Fall 2011, Spring 2012 and Summer 2012
  • Year five: Fall 2015, Spring 2016 and Summer 2016 (You may include Fall 2016 in Year five if information is available.)

Nominations

Faculty colleagues, departments, schools/colleges or recognized campus organizations may nominate individuals.

Do not place nomination materials in a hard binder. The length of the nomination materials is not of primary importance because the final choice will be based on convincing evidence. Nomination materials will not be returned; therefore, the department chair should retain a copy of nomination materials for possible future use. Unsuccessful nominations may be updated and resubmitted in successive years.

Nomination materials should include:

  1. Nomination/Cover Letter
  2. Supporting letters (limited to five) from nominee's chair and/or dean, colleagues, staff members, and students (current or former).
  3. Nominee's personal philosophy of teaching statement, explicitly outlining his/her instructional goals, instructional strategies, and methods of bringing current research into the instructional process. Statement should not exceed five double-spaced pages.
  4. List of courses taught and the number of students in each, as well as other instructional and advising activities during the preceding five years.
  5. Summarization of multiple methods of evaluating instructional activity; including (but not limited to) student-generated teaching evaluations, evaluations of teaching effectiveness by peers, results of assessment of student learning, or other relevant methods of evaluation (do not include copies of individual student or course forms/sheets). Include interpretations of statistical data that must be explicitly detailed for understanding by reviewers who may not be familiar with the instrument.
  6. Nominee's curriculum vitae (if listing presentations, include only those made in the preceding five years).

Submissions

Deadline: Jan. 20, 2017 (noon)

Nominations and supporting materials must be submitted by the divisional dean. Submit an electronic version as one "unlocked" PDF email attachment to muprovostawards@missouri.edu Send only the original copy of the entire proposal packet to:

Office of the Provost
116  Jesse Hall
(573) 882-6597

Recipients of the William T. Kemper Fellowship for Teaching Excellence

2016 Mary Beck, Law
Sarah Bush, Biological Sciences
Robert O'Connell, Engineering
Earnest L Perry, Jr., Journalism
Alexandra Socarides, English 
2015 Elisa Glick, English
Rachel Harper, Learning Center/Honors College
Berkley Hudson, Journalism
Nicole Monnier, German & Russian Studies
Trista Strauch, Animal Sciences
2014 John Bennett, Trulaske College of Business
Ann Harrell, Music
Jeff Krug, Physical Therapy
Leigh Neier, Education
Bryon Wiegand, Animal Sciences
2013 Betsy Baker, Learning, Teaching and Curriculum
Cheryl Black, Theatre
Tim Evans, Toxicology, Veterinary Pathobiology
Bill Horner, Political Science
Angela Speck, Physics and Astronomy
2012 Joanna Hearne, English
Paul Crabb, Music
Carol Deakyne, Chemistry
Ines Segert, Psychological Sciences
Stephen Ball, HES Extension
2011 Elizabeth Chang, English
Deborah Hanuscin, Science Education/Physics
Michael McKean, Journalism
Etti Naveh-Benjamin, Psychological Sciences
Bethany Stone, Biological Sciences
2010 Michael Barnes, Classical Studies
Srinath Gopalakrishna, Marketing
Anand Prahlad, English
Gregory Triplett, Engineering
Michael Ugarte, Romance Languages and Literatures
2009 Kyle Gibson, Physical Therapy
Mary Beth Marrs, Business
Mitchell McKinney, Communication
Jennifer Rowe, Journalism
Robert Torres, Ag Education
2008 Wayne Brekhus, Sociology
Anand Chandrasekhar, Biological Sciences
Dorina Kosztin, Physics & Astronomy
Tony Lupo, Atmospheric Science
Robert Terry, Agriculture Education
2007 Fran Arbaugh, Learning, Teaching and Curriculum
Lois Huneycutt, History
R. Wilson Freyermuth, Law
Lynda Kraxberger, Journalism
Frank Schmidt, Biochemistry
2006 Stephen Easton, Law
Joan Hermsen, Sociology
William Kerwin, English
Paul Miceli, Physics
Thomas Phillips, Biological Sciences
2005 John Bullion, History
Glen Good, Educational, School and Counseling Psychology
Mary Grigsby, Rural Sociology
Jana Hawley, Textile and Apparel Management
Richard Meadows, Veterinary Medicine
Joshua Millspaugh, Fisheries and Wildlife Sciences
Dorina Mitrea, Mathematics
Amanda Rose, Psychological Sciences
Hani Salim, Civil and Environmental Engineering
John Schneller, Journalism
2004 Mary Kay Blakeley, Journalism
Suzanne Burgoyne, Theatre
Bryan Garton, Agricultural Education
Mary Ann Gowdy, Horticulture
Robin Hurst-March, Biological Sciences
Neil Minturn, Music
Margaret Olsen, Spanish
Charlotte Phillips, Biochemistry
Lawrence Ries, Statistics
Nancy West, English
2003 Charles M. Borduin, Psychological Sciences
Thomas J. Crowe, Industrial/Mfg Systems Engineering
Jan L. Dauve, Agricultural Economics
Deborah L. Huelsbergen, Art
Steven W. Keller, Chemistry
Lawrence Okamura, History
Patricia Okker, English
Stephen G. Pallardy, Forestry
Don P. Ranly, Journalism
Barbara P. Wallach, Classical Studies
2002 Cheryl L. Bausler, Nursing
Cynthia Frisby, Advertising
Loukas Grafakos, Mathematics
Norman Gysbers, Educational and Counseling Psychology
John S. Howe, Finance
Kannappan Palaniappan, Computer Engineering and Computer Science
James S. (Sandy) Rikoon, Rural Sociology
Carsten Strathausen, German
Louise Thai, Molecular Microbiology & Immunology
Laurel E. Wilson, Textile and Apparel Management
2001 Carol E. Anderson, History
Brian L. Frappier, Veterinary Biomedical Sciences
Timothy W. Lyons, Geological Sciences
Laurie B. Mintz, Educational and Counseling Psychology
Thomas V. Quirk, English
Paulette Saab, Mathematics
James N. Spain, Animal Science
Daniel B. Turban, Management
Xinghe Wang, Economics
Carol V. Ward, Anthropology
2000 Barbara Bank, Sociology
Michael Budds, Music
Joseph Cavanaugh, Statistics
David Emerich, Biochemistry
Yuri Latushkin, Mathematics
S. Priscilla Lemone, Nursing
Karen Multon, Educational & Counseling Psychology
Robert Pushaw, Law
Alan Strathman, Psychology
Gerald Summers, Biological Sciences
1999 Vairam Arunachalam, Accountancy
Rex Campbell, Rural Sociology
Michael Diamond, Public Administration
Thomas DiLorenzo, Psychology
Mary J. Heppner, Educational & Counseling Psychology
Michael Kramer, Communication
Geta LeSeur, English & Women Studies
Ira Papick, Mathematics
David Schenker, Classical Studies
David Wakefield, History
1998 Nakhle Asmar, Mathematics
Nathaniel Brickens, Music
Michelle Cecil, Law
Robert Collins, History
Karen Cone, Biological Sciences
Jeffre Firman, Animal Sciences
Roy Fox, Curriculum and Instruction
M. Kay Libbus, Nursing
James Wall, Management
Lee (Lillian) Wilkins, Broadcast News
1997 William Bondeson, Philosophy and Family & Community Medicine
Peter Casazza, Mathematics
Meera Chandrasekhar, Physics and Astronomy
Larry Kantner, Art Education
Inder Khurana, Accountancy
Kerby Miller, History
Helen Neville, Psychology and Black Studies
Michael Porter, Communication
Benyamin Schwarz, Environmental Design
James Westbrook, Law
1996 John Beem, Mathematics
Martin Camargo, English
Donald Doll, Internal Medicine
Joel Hartman, Rural Sociology
Craig Israelsen, Consumer and Family Economics
Thomas W. Miller, Finance
David C. Rayl, Music
Sandra Davidson Scott, Journalism
Susan Taylor, Nursing
Birol Yesilada, Political Science
1995 Guy Adams, Public Administration
Pamela Benoit, Communication
Allen Bluedorn, Management
Nanette Laughrey, Law
Peter Markie, Philosophy
Joel Maruniak, Biological Sciences
Michael Smith, Animal Sciences
Dorothy Watson, Education
Steven Watts, History
Flore Zephir, French and Education
1994 Elaine A. Backus, Entomology
Tom Freeman, Geological Sciences
Jean A. Hamilton, Textile and Apparel Management
Joseph Hobbs, Geography
Elaine Lawless, English
Keith B. Roys, Sr., Parks, Recreation and Tourism
Steven L. Stockham, Veterinary Pathology
Earl R. Wilson, Accountancy
Gail Baker Woods, Advertising
F. Tim Wright, Statistics
1993 John E. Adams, Chemistry
Dale G. Blevins, Agronomy
James E. Carrel, Biological Sciences
Paul Chun-Ho Chan, Chemical Engineering
Puncky Paul Heppner, Psychology
Susan D. Jordan, Finance
Michael K. Misfeldt, Molecular Microbiology and Immunology
Ana M. Rueda, Romance Languages
Mark R. Ryan, Natural Resources
Wendy L. Sims, Music and Music Education
1992 Everett Aronson, Veterinary Medicine & Surgery
Thomas Dougherty, Management
John Faaborg, Biological Sciences
William Henning, Law
Cerry Klein, Industrial Engineering
Stephen Matthews, Agricultural Economics
Loren Nikolai, Accountancy
Catherine Parke, English
Clyde Ruffin, Theatre
Oliver Schuchard, Art
1991 Jean Allman, History
Wayne Anderson, Psychology
Douglas Grouws, Curriculum and Instruction
Richard Hardy, Political Science
Ed Kaiser, Chemistry
Ron Morrow, Animal Sciences
Ezio Moscatelli, Biochemistry
Mary Jo Muratore, Romance Languages
William B. Wagner, Marketing
David Wollersheim, Mechanical & Aerospace Engineering

Resources